Mýty a pověry

Kolem otázky jak vyndat klíště existuje mezi lidmi rozšířeno mnoho polopravd, nejasností a dokonce i vyložených omylů. Některé z nich přitom mohou být pro naše zdraví velmi nebezpečné. Zde si nastíníme několik hlavních mýtů a pověr, které tohoto parazita obestírají. 

V žádném případě si tuto sekci nepleťte s návodem na správné odstranění klíštěte!

 

1. Omyl - Klíště musíme vytočit

Jedná se o pravděpodobně nejčastější chybu při odstraňování klíštěte. Je přitom úplně lhostejné, snažíte-li se klíště vytáčet po směru či proti směru hodinových ručiček, jak tato populární lidová moudrost praví.  Ve skutečnosti nemůže být dále od pravdy. Klíště nejen, že nesmíme vytáčet, ale neměli bychom se ho snažit ani vyviklat či nějak podobně fyzicky zlikvidovat. Moderní medicína toto zásadně nedoporučuje. 

 

2. Omyl - Klíště usmrtíme opalovacím krémem, olejem nebo něčím podobným, co máme zrovna po ruce

Klíště má několik obranných mechanizmů, které zapojí v ohrožení života - například, když ho začnete dusit některým z výše zmíněných prostředků. Mezi ty nejnebezpečnější patří vyprázdnění obsahu střev do těla hostitele, které je obzvláště nebezpečné z důvodu vysoké možnosti přenosu onemocnění z těla parazita. V dnešní době již na trhu najdeme několik osvědčených přípravků na odstranění klíštěte, které jsou velmi snadno použitelné, efektivní a především bezpečné!

 

3. Omyl - Usmrcené klíště spálíme nebo spláchneme v toaletě

Pokud chcete předejít včas následkům případné infekce nebo pokud se pouze chcete ujistit, že přisáté klíště nebylo infekční, v žádném případě parazita nijak nelikvidujte. Naopak jeho tělo bezpečně uschovejte a odešlete k vyšetření. To provádí například Státní veterinární ústav. Včasná diagnóza může předejít mnohým pozdějším problémům!

 

4. Omyl - Klíště odstraňujeme holýma rukama

 Manipulace s klíštětem holýma rukama přináší hned dvě rizika - za prvé samozřejmě nebezpeční přenosu infekce přímým fyzickým kontaktem, za druhé však také nebezpečí rozmáčknutí klíštěte a již zmíněného vyprázdnění jeho obsahu do těla hostitele, které je obzvláště rizikovým faktorem pro přenos onemocnění.